Itt az újabb bejelentés a Hamásztól: további túszokat engednek szabadon
Azt is közölték, hány ember nyeri vissza szabadságát.
Ha abból indulok ki, hogy mi a realitás, mi Izrael állam tényleges fővárosa, akkor azt mondom, igen, Jeruzsálemben van a helyük a külképviseleteknek. Interjú.
„A Times of Israel alapján a magyar sajtó megírta, hogy első uniós tagállamként Magyarország Tel-Avivból Jeruzsálembe költöztetné át a nagykövetségét, és ezzel fővárosként ismerné el a vitatott státuszú várost, a konkrétumokról pedig Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Eli Cohen izraeli külügyminiszter állapodott meg a napokban. Mi a jelentősége annak, hogy Magyarország az első uniós állam, amely nagykövetségét Jeruzsálembe viszi?
Ha abból indulok ki, hogy mi a realitás, mi Izrael állam tényleges fővárosa, akkor azt mondom, igen, Jeruzsálemben van a helyük a külképviseleteknek. Ha meg arra gondolok, hogy az arab országok ezt nem nagy örömmel látják, nagyon rossz néven veszik, és az arab országokkal – amelyek népességben jóval nagyobbak – is jó viszonyt akar egy ország fenntartani, akkor tartózkodnék egy ilyen lépéstől. Illetve van egy harmadik út is, ha sok ország együtt arra a megállapodásra jut, hogy ugyan fenn akarja tartani az arab országokkal is a jó viszonyt, de Izraellel minél jobb kapcsolatot akar, akkor ezt meg lehet tenni. Ha Magyarország egyedül lépi ezt meg, akkor magánemberként helyesnek, üdvözlendőnek tartom, de, ha én lennék a külügyminiszter, akkor várakozást tanácsolnék. Én magánember vagyok, ezért ezt a lépést személyesen örömmel fogadom, annál is inkább, mert Magyarországnak különleges viszonya van Izraellel. Egyrészt óriási tartozásunk van, másrészt bizonyos értelemben Izrael a történelmi Magyarország egyik örököse. Hiszen az egykori magyar államból, és nem csak a történelmi Magyarországról, de a két világháború közöttiből is igen sokan menekültek, emigráltak Izraelbe. Ott ma is van magyar nyelvű sajtó, egyfajta magyar élet.
Az Európai Bizottság nem támogatja, hogy Magyarország a vitatott státuszú Jeruzsálembe vigye a nagykövetségét. Nem lesz ez egy újabb töréspont az EU-val?
Már annyi vita, annyi feszültség van, Magyarország már annyira kilóg az EU sorából, hogy ez csak hozzátesz valamit. De azt hiszem, hogy még ez sem az az egy csepp, amelyiktől a pohár kicsordulna. Az a kérdés, hogy mi fontosabb Magyarországnak, az EU, és az azzal való harmonikus együttműködés, vagy Izrael állam annak minden pozitív, vagy akár negatív vonásával együtt.
És mi fontosabb Magyarországnak?
Mindenkinek meg lehet erről a véleménye. A kormány esetében látható, hogy a jelenlegi izraeli kormányzat, a Netanjahu-féle Izrael az fontosabb.
Orbán esetleg ezzel akar segíteni Netanjahunak, diplomáciai sikert biztosítva a miniszterelnöknek az izraeli igazságügyi rendszer átalakítására vonatkozó tervei miatt kialakult instabil belpolitikai légkörben?
Ez kölcsönös segítség. Van egy angol közmondás: »birds of a feather flock together«, vagyis »azonos tollú madarak összetartanak«.”
Nyitókép: MTI/Mónus Márton